AutoHotárek.cz
0 Košík

Na co si dát pozor při výběru vany do kufru?

2.6.2023

Při výběru vany do kufru je dobré vědět, co znamená horní dno, dolní dno, posuvné dno, dojezdové kolo nebo jiná podobná sousloví. Pokud jsou Vám tyto termíny cizí, doporučujeme se s nimi v tomto článku seznámit.

Obecně platí, že pokud není na konci názvu produktu uvedena v závorce doplňující informace, lze vanu použít na všechny typy vozů. Pokud tam upřesňující informace jsou, je třeba se jimi při výběru řídit.

U názvu produktu je vždy v závorce upřesňující informace k danému modelu auta. Například gumová vana do kufru Škoda Octavia III. 2013- (sedan). Z popisu je patrné, že se jedná o vanu, která bude pasovat jen a pouze na karoserii sedan. 

Různé modely aut mají úložný prostor v kufru řešený různými způsoby. Základní typ je verze vozu pouze s jedním dnem v kufru.

Pouze jedno dno v kufru

Většina aut, která na silnicích potkáte, mají v kufru pouze jedno dno. V popisu produktu toto obvykle neuvádíme. Například výše zmíněná Škoda Octavia III. 2013- (sedan) má pouze jedno dno. Pod tímto dnem sice může být úložný prostor, který je ale vyhrazený pro rezervu nebo dojezdové kolo a nikoliv pro běžné používání.

Horní a dolní dno kufru

Pokud se budeme držet výše zmíněného auta Škoda Octavia III. 2013-, ale s karoserií combi, pak je zde varianta vozu, která má 2 dna. Horní a dolní. Pokud se díváte do kufru, to co vidíte je horní dno. Zde je obvykle madlo, za které horní dno nadzvednete nebo posunete a pod ním je další úložný prostor, kterému říkáme dolní dno.

Dolní dno je úložný prostor pod víkem horního dna. Pozor, za dolní dno kufru nepovažujeme prostor pro rezervu nebo dojezdové kolo (viz. výše).

U některých modelů aut lze víko horního dna kufru vyjmout, čímž dojde ke zvětšení objemu zavazadlového prostoru.

Posuvné dno kufru (v horní nebo dolní poloze)

Tady je to podobné jako u horního a dolního dna pouze s tím rozdílem, že víko horního dna lze nastavit do různých poloh. Proto u některých van do kufru uvádíme „horní posuvné dno“ nebo „dolní posuvné dno“, podle toho pro jakou polohu víka je vana určená

.

Plná neboli plnohodnotná rezerva x dojezdové kolo x opravná sada

Vliv na velikost / tvar kufru může mít ještě to, zda je ve voze plná rezerva, dojezdové kolo nebo opravná sada. Oproti plnohodnotné rezervě je dojezdové kolo daleko užší a šetří prostor v zavazadlovém prostoru. Opravná sada je pouze o málo větší než běžná autolékárnička a ušetří prostoru ještě více.

 

 

 

Co ještě může mít vliv na tvar kufru konkrétního auta:

  • Pohon na jednu nebo dvě nápravy (4x2 nebo 4x4)
  • Typ zadních sedaček (posuvné nebo pevné)
  • Základní verze nebo prodloužená verze vozu
  • Počet dveří (3 nebo 5 dveřová varianta)
  • Stupeň výbavy auta
  • Hybridní pohon

 

Ať už chcete vanu na dolní dno, na horní dno, na hybrida nebo do Škody Karoq a nejste si při výběru jistí, ozvěte se a rádi vám poradíme.

Další články

Novinky na eshopu
Novinky na eshopu
Zde najdete pravidelně aktualizovaný seznam novinek na našem eshopu. Celý článek
10.4.2024
Vánoční otevírací doba 2023
Vánoční otevírací doba 2023
Jako každý rok máme přes svátky "Vánoční režim", při kterém trochu vydechneme. Jak máme otevřeno a expedujeme se dozvíte tady. Celý článek
1.12.2023
Jak si vybrat gumový autokoberec
Jak si vybrat gumový autokoberec
U nás na eshopu jsou gumové autokoberce od 4 různých výrobců a laik se v nich na první pohled nevyzná. Pokud se nemůžete rozhodnout, čtěte dál! Celý článek
28.9.2022