0 Košík
Univerzální a přesné autopotahy

Univerzální a přesné autopotahy

24.5.2017

Univerzální autopotahy

Snad každý eshop, který se zabývá prodejem univerzálních autopotahů, řeší několikrát týdně telefonát nebo email, který začíná slovy: „Objednal jsem si u vás univerzální autopotahy a nepasují mi, co mám dělat?“.

Někdy je chyba na straně výrobce, který poskytne špatné údaje o kompatibilitě daného potahu, problém může nastat u eshopu, kdy zákazník není dostatečně informován a někdy je samozřejmě také chyba u zákazníka, který automaticky předpokládá, že univerzální autopotahy mu padnou na sedačky jeho auta, protože jsou přeci univerzální.

Univerzální autopotahy nelze v žádném případě použít na všechny značky a modely aut!

Jelikož zákazník, na rozdíl od prodejce, ví přesně, jak vypadají sedačky, na které si autopotahy pořizuje, je nejlepším řešením, když si zákazník sám přijde na to, zda jsou pro jeho vůz univerzální autopotahy vhodné.

Prvky na sedačkách

Sedačky v autech mají různé funkce a jsou osazeny různými ovládacími prvky. Do jaké míry tyto prvky ovlivňují použití univerzálních autopotahů je vysvětleno níže.

Univerzální autopotahy lze bez problémů použít u sedaček s těmito prvky:

 • Boční airbagy v předních sedačkách 1
 • Zadní sedačky dělené v poměru 1/3 a 2/3 2

Univerzální autopotahy lze použít. Prvky na sedačkách není možné používat nebo jen velmi omezeně.

 • Kapsy na zadních stranách předních sedaček 3
 • Stolky v zadních částích předních sedaček 4
 • Bederní opěrky u řidiče a spolujezdce 5
 • Loketní opěrka / průchod mezi zadními sedadly 6
 • Upevnění dětských sedaček ISO-FIX na zadních sedačkách 7
 • Páčky v bocích předních sedaček pro sklápění u třídveřových vozů 8

Univerzální autopotahy nelze použít, pokud sedačky disponují těmito prvky.

 • Přední sedačka je sklopná do vodorovné polohy, kdy vytvoří stolek 9
 • Sportovní sedačky (velké vykrojení opěrné části a/nebo integrované hlavové opěrky) 10
 • Plastové vedení bezpečnostních pásů na vrchní části mezi sedačkami (neplatí pro dodávky) 11
 • Loketní opěrka integrovaná do přední sedačky (neplatí pro dodávky) 12

 

Obecně platí, že univerzální autopotahy spíše pasují na vozy staršího data výroby.

Každý výrobce autopotahů navíc poskytuje tabulku kompatibility, ve které uvádí seznam modelů, na které lze dané autopotahy použít.

Na našem eshopu je tato tabulka přímo včleněna do filtrů vozu. To znamená, že pokud na stránce s univerzálními autopotahy zvolíte značku a model vašeho vozu, zobrazí se Vám veškeré autopotahy, které je možné použít. Jestliže se Vám žádné autopotahy nezobrazí, pak na zvolené auto nejsou vhodné.

Kvalita univerzálních autopotahů

Jako u většiny zboží i zde platí, že kvalita odpovídá ceně. Je třeba si uvědomit, že běžné bavlněné triko na nošení lze zakoupit za 200,-. Autopotahy mohou stát např. 800,- a navíc jsou u nich zipy, háčky, gumičky, průchodky, jsou podšité PUR pěnou. Navíc množství látky použité na autopotahy je rozhodně větší než u 4 bavlněných trik.

Zákazníkům, se snažíme přiblížit to, že u autopotahů, jejichž cena je nižší než 1200,-, rozhodně nelze spoléhat na vysokou kvalitu a takovéto potahy obvykle ve voze vydrží 1-3 roky v závislosti na ujetých kilometrech a frekvenci vystupování a nastupování. Investice do přesných autopotahů se z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí.

Přesné autopotahy šité na míru vyhrávají nad autopotahy univerzálními kvalitou střihu, odolností materiálu a především poměrem cena/kvalita.

Přesné autopotahy

Přesné autopotahy, které jsou na míru šité pro konkrétní vůz mají oproti univerzálním autopotahům univerzálním mnoho výhod.

Výhody přesných autopotahů

 1. Veškeré prvky sedaček, které jsou zmíněné u univerzálních autopotahů, nemají na použití přesných autopotahů žádný vliv. Přesné autopotahy jsou vždycky zhotoveny tak, aby byla zohledněna veškerá funkčnost sedaček.
 2. U přesných autopotahů si lze ze vybrat barvy boků ze 4 variant. Vzorů na sedací a opěrnou část je pak na výběr více než 30.
 3. Látky, ze kterých jsou přesné autopotahy vyráběny, mají několikanásobně větší gramáž a tedy i pevnost, než autopotahy univerzální. Silné a přesné švy ve spojích.
 4. Poměr cena/kvalita.
 5. 100% český výrobek

Nevýhody přesných autopotahů

Abychom pouze nechválili, je třeba zmínit i některé zápory, pokud se rozhodnete pořídit přesné autopotahy.

 1. Vyšší cena oproti univerzálním autopotahům
 2. Autopotahy se zhotovují na zakázku dle konkrétního auta a proto je u nich delší doba dodání. Obvykle je to 2-3 týdny. V sezóně, která obvykle trvá od dubna do července, se může doba výroby zvýšit na 3-4 týdny.
 3. Pro zhotovení přesných autopotahů je třeba mít k dispozici střih autosedaček, pokud takovýto střih není k dispozici, autosedačky nelze zhotovit.
 4. Existují určité typy automobilů, které mají natolik specifické sedačky, že na ně žádné autopotahy (ani univerzální ani přesné) nelze použít.

Tipy pro nákup a používání autopotahů

Ať už se rozhodnete pro nákup autopotahů na míru nebo univerzálních autopotahů, máme pro Vás několik tipů a rad.

Nasazování autopotahů není složité. Nicméně aby došlo k ideálnímu napasování a vypnutí potahů, je třeba si s nasazením trochu vyhrát a celý proces nasazení potahů je časově náročnější. Na nasazení autopotahů doporučujeme vyhradit si jedno odpoledne.

Autopotahy nekupujte s myšlenkou, že když bude třeba, 2x za rok se vyperou. Prát je je sice možné, ale po prvním nasazení potahů si jejich opětovné sundávání a nasazování rozmyslíte. Autopotahy se dají čistit různými přípravky na čištění textilu nebo sedaček a to bez nutnosti je sundávat.

Jestliže používáte auto k pracovním i soukromým účelům a potřebujete potahy, které lze rychle nasadit a svléknout, pak jsou pro Vás ideální ochranné potahy 13, autotrika nebo podsedáky. Vzhled ochranných potahů není nejpěknější, nicméně je lze velmi rychle nasadit i sundat. Hodí se především do užitkových vozů, které jsou používaný pracovním i soukromým účelům a kdy lze očekávat velmi ušpiněné oblečení pasažérů (zedníci, kopáči, sádrokartonáři apod.). Kompromisem mezi autopotahy a ochrannými potahy jsou pak autotrika 14 nebo podsedáky 15, jejichž instalace je poměrně rychlá a na rozdíl od ochranných potahů i dobře vypadají.

Závěr

Ať už se rozhodnete pro koupi univerzálních, přesných nebo žádných autopotahů, doufáme, že vám tento článek pomůže s výběrem. Budeme velmi rádi, pokud si autopotahy zakoupíte právě na našem eshopu, kde se vám budeme snažit do maximální míry vyhovět a s výběrem poradit.

Další články

Novinky na eshopu
Novinky na eshopu
Zde najdete pravidelně aktualizovaný seznam novinek na našem eshopu. Celý článek
19.9.2018
Otevírací doba Velikonoce 2018
Otevírací doba Velikonoce 2018
Otevírací doba během velikonočních svátků na našich prodejnách v Náchodě a v Praze. Celý článek
22.3.2018
Vánoční otevírací doba 2017
Vánoční otevírací doba 2017
Tady se dozvíte, jak pro Vás máme během svátků otevřeno a kdy expedujeme objednávky. Celý článek
8.12.2017
Tyto stránky využívají cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním cookies. Souhlasím